روستای فرومد شاهرود

موقعیت و تاریخچه:
روستای فرومد مرکز دهستان فرومد، از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود با مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی در شمال شرقی استان سمنان واقع شده است. این روستای تاریخی در ۱۸۰ کیلومتری شرق شاهرود در دامنه های ارتفاعات میندر در ارتفاع ۱۲۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و خشک و در زمستان سرد است. رودخانه فرومد در کنار روستا جریان دارد.
روستای فرومد در مسیر جاده تاریخی ابریشم واقع شده است و آثار تاریخی متعددی در آن به جای مانده است.
مردم روستای فرومد به زبان فارسی سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند

فرومد با توجه به آب و هوای خوبی که داشته حاکم نشین بوده است . مخصوصا در دوره خواجه علاالدین محمد وزیر وقت خراسان که به دستور حاکم خراسان قصر و محل هایی را برای استراحت و حتی بیمارستان هایی برای درمان در فرومد ساخت که میتوان به قصر کوشک اشاره کرد . قصر کوشک فرومد از شمال به ساختمان صندوق قرض الحسنه و از جنوب به مظهر قنات کوشک و باغات سرسبز و از غرب به آرامگاه ابن یمین و از شرق به محله پشندو مشرف میباشد . آثار بجا مانده نشان میدهد که بنای ساختمان از سنگ و ساروج بوده است .

محله ها:

فرومد دیاری تاریخی با قدمت چند هزار ساله است.منطقه ای خوش آب و هوا است که دارای چند محل می باشد. نام هر کدام از محله ها به کوچه مشهور می باشد مثلا کوچه پشندو، کوچه بالا و کوچه جنو.هر کوچه دارای چند محله کوچکترمی باشد که به نامهای: قال پسه پسو، شه نشی ، مفتاباد ، سر سنگ، قال خیوو و سر حموم ،سر آسیا و نصرتیه و چند جای دیگرهم می باشد. گوکیال هم محله ای در کوچه پشندو می باشد.

قبل از پیدایش مسیحیت ،فرومد دارای تمدن ومقرحکمرانان بوده است.برای نمونه محل شهرستو(شهرستان) درابتدای ورودی فرومد می باشد که محل زندگی سلاطینی در دوران قبل از مسیحیت بوده است.محله های دیگری به نامهای شاه نشین، قال خیوو (ورودی خیابان) وجود دارد. گازرگاه نام دیگری از محله های قدیمی است.تمام  مناطقی را که نام بردیم از طریق  گذرگاه زیر زمینی به هم متصل می باشند.

 

بعد از پیدایش دین اسلام ، حکومت سربدارن و مغولان  در فرومد حکمرانی می کردند و شاعر معروف ابن یمیین فریومدی در دوران حکومت این سلاطین در سده ششم تا هفتم هجری زندگی می کرده است . دیوان این شاعر توانا در همان دوره در نزاع سربدارن به آتش کشیده شد که دوباره با زحمت بسیار توانست دیوان خود را دوباره تکمیل کند، البته نه به تکمیلی بار اول . نقل شده است که ابن یمین در نظر داشته تاریخ فرومد را به رشته تحریر در بیاورد.

جمعیت:

براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت این روستا ۲۵۱۹ نفر بوده است. که در سال ۱۳۸۵ به ۲۳۵۰ نفر کاهش یافته است.

اقتصاد:

اقتصاد فرومد بر پایه فعالیت های رزاعی ودام داری استوار شده است. زمین های روستا به وسیله سه رشته قنات آبیاری می شود. محصولات عمده آن غله، میوه و لبنیات است. زنان روستا در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید صنایع دستی به خصوص به بافت کرباس اشتغال دارند.
فرومد، در یک ناحیه دره ای استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. خانه های روستاییان اغلب در یک طبقه و با سقف های مسطح ساخته شده اند. مصالح به کار رفته در خانه های قدیمی خشت، گل و تیرهای چوبی است. در ساخت خانه های جدی از مصالح مقاوم گچ، سیمان، آجر و آهن استفاده می شود.

محصولات:

محصولات عمده فرومد عبارتند از انار ، انگور ، انجیر ، گردو و توت و شاتوت و ….. میباشد . محصولات کشاورزی عباتند از فلفل قرکز ، گندم و جو ،  پنبه ، مرزه و شیرین بادیان و ….. میباشد .

سوغات:

سوغاتی های روستای فرومد عبارتند از: فلفل، کنجد و ادویه.

جاذبه های گردشگری:

روستای فرومد به دلیل قدمت تاریخی و ویژگی های طبیعی، جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است.
از مهم ترین جاذبه های مهم این روستا می توان به مسجد جامع فرومد، آرامگاه ابن یمین فرومدی، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد خاکی شیخ حسن جوری، زیارتگاه امامزاده سید احمد، کاروانسرای شاه عباسی، تپه ی شهرستان، چنارهای ۵۰۰ ساله، آسیاب قدیمی و حسینیه روستا اشاره کرد.

مسجد جامع از آثار تاریخی روستای فرومد است که تاریخ بنای آن به قرن هشتم هجری قمری می رسد و از نظر معماری واحد اهمیت هنری است.
آرامگاه شیخ حسن جوری (از رهبران قیام سربداران و از شاگردان شیخ خلیفه) در روستای کلاته میرعلم فیروزآباد در نزدیک روستای فرومد واقع شده است. این آرامگاه از یک اتاق ۳×۴ متری و گنبد مدور تشکیل شده است و در قسمت شمالی شهر قدیمی جور قرار دارد. آرامگاه شیخ حسن جوری فاقد هر گونه پیرایه و تشریفات ظاهری است.

در حوالی آرامگاه شیخ حسن جوری، بازمانده های شهر قدیمی جور قرار دارد که آثار قلعه ها وبرج و باروی موجود از عظمت گذشته آن شهر در ۷۰۰ سال پیش حکایت دارد.
آرامگاه ابن یمین شاعر معروف قطعه سرای زبان فارسی در انتهای روستا سات و با بافت روستا تطابی ندارد. آرامگاه شش گوش است و زوایای آن بسیار جالب توجه است. سنگ قبر شش ضلع کوچک دارد و روی آن نوشته شده است:
آرامگاه امیر فخرالدین محمد ابن یمین الدین متخلص به ابن یمین، شاعری بوده است دانشمند دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است. دیوان کامل او در جنگ سربداران از بین رفته و دیوان دیگری تنظیم کرده که به جای مانده است تولد ۶۸۵ ه. ق در گذشت ۷۶۹ ه.ق.

 

از مراسم ویژه مردم روستای فرومد میتوان به سوگواری ایام محرم اشاره کرد که معمولا با اندوه فراوان همراه است. موسیقی خراسانی در عروسی های روستا نواخته می شود.
زیلوبافی عمده ترین صنعت دستی مردم روستای فرومد است. زیلوهای بافت فرومد طرح های زیبایی دارند.
کشتی، هفت سنگ، الک دولک یا الک بازی، گوراس (نوعی فوتبال) ، کبدی، زو، نوعی رقص زنانه به نام ارهو از ورزش ها و بازی های مردم روستای فرومد است.
مردم روستای فرومد از پوشاک و لباس های محلی استفاده می کنند.
رایج ترین غذاهای محلی روستای فرومد عبارتند از: قطعی، کام جوش، قوروتی، چلوقاتقی و شیشلیک قاتقی.

راه دسترسی:

روستای فرومد از طریق جاده ترانزیت شاهرود – سبزوار قابل

دسترسی است.

فرومد با جاده اصلی شاهرود سبزوار ۱۲ کیلومتر و با جاده

ابریشم که از شمال روستا گذشته تقریبا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد

. فرومد در انتهای شرق شاهرود واقع شده است که از شمال به

استان خراسان شمالی و از شرق به استان خراسان رضوی و از

جنوب به بخش بیارجمند و از غرب  به قسمتی از بخش جوین و

میامی منتهی میشود

 

۵ پاسخ به “روستای فرومد شاهرود”

 • مريم:

  سلام به تمام دوستانی که در شناساندن روستای من به جهان هستی تلاش کرده اند این روستا به کمکهای زیادی نیازمند است به دلیل کمبود امکانات وکسب درآمد تمامی قشر جوان این روستا تمایل به مهاجرت پیداکرده اند همینطور که در تاریخچه این روستا مطالعه فرمودید دارای قدمت چندین هزارساله است و حیف است که این تاریخ از بین برود از مسئولین زیر ربط خواهشمند هستیم که در حفظ این روستا واثار تاریخی اش کوشا باشند تا احساس داشتن ریشه و اصل ونسب همواره در جوانان این روستا زنده باشد ممنون

 • کاظم:

  مادر من اصالتا فرومدیه ممنون از زحمتی که کشیدید!

 • زهرا میرزایی:

  خییییییییییییییییییییییییییییلییییییییییییییییی خوب بوووووووووود

 • علیرضا شبیهی:

  سلام با تشکر از مطالب ارزنده واطلاعات خوب دوستان در شناساندن روستا و سرزمین مادریم

 • ضیغمی:

  مطالبتان عالی بود
  لطفا از تصاویر هم استفاده کنید تا بهتر با این دیار آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to: