روستای فرومد شاهرود

موقعیت و تاریخچه:
روستای فرومد مرکز دهستان فرومد، از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود با مختصات جغرافیایی ۵۶ درجه و ۴۵ دقیقه طول شرقی و ۳۶ درجه و ۳۰ دقیقه عرض شمالی در شمال شرقی استان سمنان واقع شده است. این روستای تاریخی در ۱۸۰ کیلومتری شرق شاهرود در دامنه های ارتفاعات میندر در ارتفاع ۱۲۳۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و خشک و در زمستان سرد است. رودخانه فرومد در کنار روستا جریان دارد.
روستای فرومد در مسیر جاده تاریخی ابریشم واقع شده است و آثار تاریخی متعددی در آن به جای مانده است.
مردم روستای فرومد به زبان فارسی سخن می گویند مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند

فرومد با توجه به آب و هوای خوبی که داشته حاکم نشین بوده است . مخصوصا در دوره خواجه علاالدین محمد وزیر وقت خراسان که به دستور حاکم خراسان قصر و محل هایی را برای استراحت و حتی بیمارستان هایی برای درمان در فرومد ساخت که میتوان به قصر کوشک اشاره کرد . قصر کوشک فرومد از شمال به ساختمان صندوق قرض الحسنه و از جنوب به مظهر قنات کوشک و باغات سرسبز و از غرب به آرامگاه ابن یمین و از شرق به محله پشندو مشرف میباشد . آثار بجا مانده نشان میدهد که بنای ساختمان از سنگ و ساروج بوده است .

محله ها:

فرومد دیاری تاریخی با قدمت چند هزار ساله است.منطقه ای خوش آب و هوا است که دارای چند محل می باشد. نام هر کدام از محله ها به کوچه مشهور می باشد مثلا کوچه پشندو، کوچه بالا و کوچه جنو.هر کوچه دارای چند محله کوچکترمی باشد که به نامهای: قال پسه پسو، شه نشی ، مفتاباد ، سر سنگ، قال خیوو و سر حموم ،سر آسیا و نصرتیه و چند جای دیگرهم می باشد. گوکیال هم محله ای در کوچه پشندو می باشد.

قبل از پیدایش مسیحیت ،فرومد دارای تمدن ومقرحکمرانان بوده است.برای نمونه محل شهرستو(شهرستان) درابتدای ورودی فرومد می باشد که محل زندگی سلاطینی در دوران قبل از مسیحیت بوده است.محله های دیگری به نامهای شاه نشین، قال خیوو (ورودی خیابان) وجود دارد. گازرگاه نام دیگری از محله های قدیمی است.تمام  مناطقی را که نام بردیم از طریق  گذرگاه زیر زمینی به هم متصل می باشند.

 

بعد از پیدایش دین اسلام ، حکومت سربدارن و مغولان  در فرومد حکمرانی می کردند و شاعر معروف ابن یمیین فریومدی در دوران حکومت این سلاطین در سده ششم تا هفتم هجری زندگی می کرده است . دیوان این شاعر توانا در همان دوره در نزاع سربدارن به آتش کشیده شد که دوباره با زحمت بسیار توانست دیوان خود را دوباره تکمیل کند، البته نه به تکمیلی بار اول . نقل شده است که ابن یمین در نظر داشته تاریخ فرومد را به رشته تحریر در بیاورد.

جمعیت:

براساس نتایج سرشماری سال ۱۳۷۵ جمعیت این روستا ۲۵۱۹ نفر بوده است. که در سال ۱۳۸۵ به ۲۳۵۰ نفر کاهش یافته است.

اقتصاد:

اقتصاد فرومد بر پایه فعالیت های رزاعی ودام داری استوار شده است. زمین های روستا به وسیله سه رشته قنات آبیاری می شود. محصولات عمده آن غله، میوه و لبنیات است. زنان روستا در کنار فعالیت های زراعی و دامداری به تولید صنایع دستی به خصوص به بافت کرباس اشتغال دارند.
فرومد، در یک ناحیه دره ای استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد. خانه های روستاییان اغلب در یک طبقه و با سقف های مسطح ساخته شده اند. مصالح به کار رفته در خانه های قدیمی خشت، گل و تیرهای چوبی است. در ساخت خانه های جدی از مصالح مقاوم گچ، سیمان، آجر و آهن استفاده می شود.

محصولات:

محصولات عمده فرومد عبارتند از انار ، انگور ، انجیر ، گردو و توت و شاتوت و ….. میباشد . محصولات کشاورزی عباتند از فلفل قرکز ، گندم و جو ،  پنبه ، مرزه و شیرین بادیان و ….. میباشد .

سوغات:

سوغاتی های روستای فرومد عبارتند از: فلفل، کنجد و ادویه.

جاذبه های گردشگری:

روستای فرومد به دلیل قدمت تاریخی و ویژگی های طبیعی، جاذبه های گردشگری بسیاری را در خود جای داده است.
از مهم ترین جاذبه های مهم این روستا می توان به مسجد جامع فرومد، آرامگاه ابن یمین فرومدی، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد خاکی شیخ حسن جوری، زیارتگاه امامزاده سید احمد، کاروانسرای شاه عباسی، تپه ی شهرستان، چنارهای ۵۰۰ ساله، آسیاب قدیمی و حسینیه روستا اشاره کرد.

مسجد جامع از آثار تاریخی روستای فرومد است که تاریخ بنای آن به قرن هشتم هجری قمری می رسد و از نظر معماری واحد اهمیت هنری است.
آرامگاه شیخ حسن جوری (از رهبران قیام سربداران و از شاگردان شیخ خلیفه) در روستای کلاته میرعلم فیروزآباد در نزدیک روستای فرومد واقع شده است. این آرامگاه از یک اتاق ۳×۴ متری و گنبد مدور تشکیل شده است و در قسمت شمالی شهر قدیمی جور قرار دارد. آرامگاه شیخ حسن جوری فاقد هر گونه پیرایه و تشریفات ظاهری است.

در حوالی آرامگاه شیخ حسن جوری، بازمانده های شهر قدیمی جور قرار دارد که آثار قلعه ها وبرج و باروی موجود از عظمت گذشته آن شهر در ۷۰۰ سال پیش حکایت دارد.
آرامگاه ابن یمین شاعر معروف قطعه سرای زبان فارسی در انتهای روستا سات و با بافت روستا تطابی ندارد. آرامگاه شش گوش است و زوایای آن بسیار جالب توجه است. سنگ قبر شش ضلع کوچک دارد و روی آن نوشته شده است:
آرامگاه امیر فخرالدین محمد ابن یمین الدین متخلص به ابن یمین، شاعری بوده است دانشمند دوران زندگی را با کمال مناعت و وارستگی به پایان رسانده است. دیوان کامل او در جنگ سربداران از بین رفته و دیوان دیگری تنظیم کرده که به جای مانده است تولد ۶۸۵ ه. ق در گذشت ۷۶۹ ه.ق.

 

از مراسم ویژه مردم روستای فرومد میتوان به سوگواری ایام محرم اشاره کرد که معمولا با اندوه فراوان همراه است. موسیقی خراسانی در عروسی های روستا نواخته می شود.
زیلوبافی عمده ترین صنعت دستی مردم روستای فرومد است. زیلوهای بافت فرومد طرح های زیبایی دارند.
کشتی، هفت سنگ، الک دولک یا الک بازی، گوراس (نوعی فوتبال) ، کبدی، زو، نوعی رقص زنانه به نام ارهو از ورزش ها و بازی های مردم روستای فرومد است.
مردم روستای فرومد از پوشاک و لباس های محلی استفاده می کنند.
رایج ترین غذاهای محلی روستای فرومد عبارتند از: قطعی، کام جوش، قوروتی، چلوقاتقی و شیشلیک قاتقی.

راه دسترسی:

روستای فرومد از طریق جاده ترانزیت شاهرود – سبزوار قابل

دسترسی است.

فرومد با جاده اصلی شاهرود سبزوار ۱۲ کیلومتر و با جاده

ابریشم که از شمال روستا گذشته تقریبا ۲۴ کیلومتر فاصله دارد

. فرومد در انتهای شرق شاهرود واقع شده است که از شمال به

استان خراسان شمالی و از شرق به استان خراسان رضوی و از

جنوب به بخش بیارجمند و از غرب  به قسمتی از بخش جوین و

میامی منتهی میشود

 

۳۳ پاسخ به “روستای فرومد شاهرود”

 • سلام ـ

  ۱ ـ نوشته اید : « بیمارستان هایی برای درمان در فرومد ساخت » صحیح آن « بیمارستانی » است .
  ۲ ـ نوشته اید : « قصر کوشک فرومد » ؛ کلمه « قصر » عربی و کلمه « کوشک » فارسی و هر دو به معنای « کاخ » است . پس می شود « کاخ کاخ فرومد » !
  برای نشانی آن هم باید نوشت : مظهر قنات معروف به « هردوآب » که با وسایل برقی پمپاژ می شود .
  ۳ ـ نوشته اید : « قال پسه پسو » یا « قال خیوو » صحیح آن « غار / غالی » به معنای سوراخ است . یعنی ؛ کوچه پس کوچه .
  ۴ ـ نوشته اید : « محل شهرستو (شهرستان) در … ورودی فرومد … محل زندگی سلاطینی در دوران قبل از مسیحیت بوده است. » ـ قلعه یا حصار شهرستان را علاءالدّین در قرن هشتم ساخته ، اگر احیاناً در قرن هفتم نباشد . یعنی حدوداً ۷۰۰ سال پیش نه بیش و پیش از ۲۰۰۰ سال !
  ۶ ـ نوشته اید : « فرومد با جاده اصلی شاهرود سبزوار ۱۲ کیلومتر …فاصله دارد.» . ـ فاصله فرومد تا کاهک ۱۸ کیلومتر است . فاصله فرومد تا صدرآباد هم حدوداً همین قدر است .
  ۷ ـ نوشته اید : « گوراس (نوعی فوتبال) است . » . ـ در این بازی « توپ » را با « پا » نمی زنند که فوتبال ( پا : foot ـ توپ : ball ) باشد . این بازی شبیه « کریکت » است . که در فیلم هندی « باج » انگلیسیها با هندیها مسابقه گذاشته بودند .
  ـ نوشته اید : « روستای فرومد مرکز دهستان فرومد، از توابع بخش میامی شهرستان شاهرود » میامی بخش بود الآن شهر شده است .
  ـ نوشته اید : « رودخانه فرومد در کنار روستا جریان دارد. » رودخانه فرومد ( آب رودبار ) از شمال / بالای روستا به داخل روستا می آید و در کنار روستا جریان ندارد .
  ـ فرومد « کاروانسرای شاه عباسی » ندارد .
  ـ نوشته اید : « در حوالی آرامگاه شیخ حسن جوری ، بازمانده های شهر قدیمی جور قرار دارد که آثار قلعه ها وبرج و باروی موجود … . » اینها که دروغ است .
  ـ نوشته اید : « رایج ترین غذاهای محلی روستای فرومد عبارتند از : قطعی، کام جوش، قوروتی، چلوقاتقی و شیشلیک قاتقی . » چرا در مقاله علمی ، مطلب جدّی ( قطعی، کام جوش، قوروتی) و شوخی (چلوقاتقی و شیشلیک قاتقی ) را با هم آورده اید ؟!
  ـ نوشته اید : « سنگ قبر شش ضلع کوچک دارد و روی آن نوشته شده است : آرامگاه امیر فخرالدین محمد ابن یمین الدین » یعنی اسم ابن یمین محمود نیست ، محمّد است ؟!

  • راهله غضبانی:

   سلام دوست عزیز
   قبل از هر چیز از توجه و دقت نظری که به این مطلب نشان دادید ممنونم.
   قطعاً افراد محلی در این موارد بیش از ما صاحب نظرند. این مطلب به عنوان مقاله علمی جایی به چاپ نرسیده بلکه حاصل مطالعات میدانی همکاران صرفاً جهت معرفی مناطق است.
   مجدداًاز اینکه در اصلاح مطالب به ما کمک می کنید سپاسگزارم.

 • علی حسن پور:

  من تصادفا بابت کاری میخواستم بدانم فریومد کجاست مطالب ارایه شده در هر حال خلاصه جامع مناسب بود چه خوب است اهالی بومی انرا تکمیل کنند

 • امیر حسین:

  سلام من اصلیتم فرومدیه اما اونجا زندگی نمی کنم همیشه دنبال اطلاعاتی درمورد تاریخچه ی فرومد بودم وهستم ازتون ممنونم که اطلاعات منو کامل کردید بایداین رو بگم که فرومد زمانی شهر بوده و اولین دانشگاه پزشکی در انجا بوده است وهمچنین در زمان خود سوزن(آمپول) تولید میکرده است و العان شک وجود دارد که زلزله این شهر رت تخریب کرده یا حمله ی مغلان. اما میگویند که فرومدی ها از نسل همان مغلانی هستند که در فرومد ساکن شده بودند

 • مريم:

  سلام به تمام دوستانی که در شناساندن روستای من به جهان هستی تلاش کرده اند این روستا به کمکهای زیادی نیازمند است به دلیل کمبود امکانات وکسب درآمد تمامی قشر جوان این روستا تمایل به مهاجرت پیداکرده اند همینطور که در تاریخچه این روستا مطالعه فرمودید دارای قدمت چندین هزارساله است و حیف است که این تاریخ از بین برود از مسئولین زیر ربط خواهشمند هستیم که در حفظ این روستا واثار تاریخی اش کوشا باشند تا احساس داشتن ریشه و اصل ونسب همواره در جوانان این روستا زنده باشد ممنون

 • مجيدمهرباني:

  سلام به کسانی که برای این سایت زحمت میکشندمن ماموربرق روستاهستم واطلاعات خوبی ازپیشینه مردم لهجه زبان وتاریخچه روستادارم اگرکمکی ازدستم بربیادکوتاهی نمیکنم فقط دریک جمله بگم عاشق فرومدومحله هاش هستم پسرام اقاسعیدوسروش پیشم هستندامروز۲۵مهرماه۹۲است باآرزوی سلامتی برای تمام ایران وایرانی وفرومدیهای اصیل

 • کاظم:

  مادر من اصالتا فرومدیه ممنون از زحمتی که کشیدید!

 • بهرام منوچهري:

  با سلام وتشکر از توضیحات تقریبا کامل شما- بنده ازنوادگان نصرت ا… خان منوچهری خان فرومدهستم قلعه ای در فرومد موجود است که تا ۵۰ سال قبل هنوز مسکونی بود وغلامان از آن استفاده میکردند چه خوب بود در مورد انجا نیز تحقیق میفرمودید به همراه عکس بسیار جالب بود چون هنوز متبخ یا همان اش‍بزخانه و حمام با کاشی لعاب دار فیروزه ای و لوله کشی اب با ساروج ونوعی سنگ فرش و برج و بارو هنوز نمایانگر هنر همیشگی ایرانیان است – با تشکر -موفق باشید

 • بهرام منوچهري:

  با سلام وتشکر از توضیحات تقریبا کامل شما- بنده ازنوادگان نصرت ا… خان منوچهری خان فرومدهستم قلعه ای در فرومد موجود است که تا ۵۰ سال قبل هنوز مسکونی بود وغلامان از آن استفاده میکردند چه خوب بود در مورد انجا نیز تحقیق میفرمودید به همراه عکس بسیار جالب بود چون هنوز متبخ یا همان اش‍بزخانه و حمام با کاشی لعاب دار فیروزه ای و لوله کشی اب با ساروج ونوعی سنگ فرش و برج و بارو هنوز نمایانگر هنر همیشگی ایرانیان است موجود است دیدن آن خالی از لطف نیست – با تشکر -موفق باشید

 • حاج محسن:

  بسیار دیدگاه همه عزیزان عالی بود به امید آینده بهتر این روستا

 • با عرض سلام بنده یک رگم به این روستا میخوره ولی در حال حاضر بیش از ۵۰ الی ۶۰ سال است که به گرگان اومدیم خیلی خیلی قشنگه مخصوصا آرامگاه ابن یمین فرومدی

 • من تو قطار با یکی از فرومدی های عزیز اشنا شدم, مشتاق شدم بیام اطلاعات کسب کنم درباره این دیار تاریخی.
  تشکر از اطلاعات مفیدتون
  اگه چندتا عکس هم میذاشتید خوب بود.

 • محسن ش:

  با سلام و تشکر از زحمات شما . اگه امکانش هست از کلاته های فرومد از قبیل کلاته قلیچ و سید بابا و پهنستون و سید آباد و … هم اطلاعاتی در اختیار همشهریها و بینندگان عزیز این وبسایت قرار بدید تا بیشتر با مکانهای تفریحی گردشگری فرومد آشنا بشیم. با تشکر

 • مجتبی رضائیان:

  سلام به همه فرومدی های عزیز و تشکر می کنم از این سایت خوبتون

 • سیداحمد:

  خیلی مطالبه جالبی درموردفرومد خوندم وبافرومدبیشتراشناشدم.

 • زهرا سعادت:

  سلام. من اصالتا فرومدی هستم و سلام میکنم به همه فرومدی های بزرگوار و شریف. انشاءالله بزودی آبادانی و توسعه فرومد را شاهد باشیم.

 • زهرا میرزایی:

  خییییییییییییییییییییییییییییلییییییییییییییییی خوب بوووووووووود

 • عطیه:

  سلام
  خسته نباشید ۳۳ سال است عروس فرومدم بسیار مردم مهربان و دوست داشتنی داره ولی متاسفانه مایه حیات و آبادانی (آب)در این روستای تاریخی بسیار کم و مشکل ساز شده لطف کنید اهالی به همراه هجرت کرده های فرومد که کم نیستند دست به دست هم بدین و از دولت بخواهید که این معظل رو برداره شاید جوونا تشویق بشن که به روستای خودشون برگردند به امید اون روز اگه تا اون موقع باشم.

 • با سلام ازآنجا که درتقسیمات کشوری جدید منطقه فرومد درحوزه استحفاضی شهرستان میامی قرارگرفته است واز شهرستان شاهرود جدا شده است خواهشمند است تصحیح بفرمایید با تشکر درضمن با اجازه شااز مطلب فوق با کمی تغییر درسایت میامی نیوز استفاده کردم
  موفق وموید باشید
  http://mayameynews.ir/index.php/joomla/article-category-blog/179-2015-10-27-09-19-32

 • حسین منجمی:

  فرومد پاریس کوچولوی من.افتخار میکنم به فرومدی و پشندی بودنم.

 • احمد غیاثی:

  درود بر روستا نشینان فرومد غیور

 • عاطفه شاکری نیک:

  سایت بسیارجالبی است واطلاعات خوبی نوشته شده است من خودم ازاهالی روستاهستم واینکه ابن یمین درانتهای روستانیست وبلکه دروسط فرومداست

 • امین:

  سلام. درود بر فرومد و فرومدیان. فراموش نکنید که در چه مکان پرتمدنی قرار دارید. واقعا باشکوه و زیباست این بزرگ روستای متمدن ایران زمین. باز هم درود بر شما و قدمت و تمدن و زیبایی و مهمان نوازی عالی و خیلی چیزهای نگفتنی دیگر که باید با حضور هر انسان درک گردد…..

 • باقر رحیمی نِِِژاد:

  سلام به فرومدیهای عزیز همتونو دعوت میکنم به فرومد در نوروز ۹۵ و ممنون از سایت خوبتون

 • باقر رحیمی نِِِژاد:

  سلام فرومدیهای عزیز سال ۹۵ بیان فرومد

 • علیرضا شبیهی:

  سلام با تشکر از مطالب ارزنده واطلاعات خوب دوستان در شناساندن روستا و سرزمین مادریم

 • حسین:

  باسلام یه سوال داشتم دهستان فرومد از چه زمانی از استان خراسان جدا شده؟با تشکر

 • حسین:

  با سلام می خواستم بدونم که دهستان فرومد از چه سالی از استان خراسان جدا شده؟ با تشکر

 • ضیغمی:

  مطالبتان عالی بود
  لطفا از تصاویر هم استفاده کنید تا بهتر با این دیار آشنا شویم.

 • سیداحمدحسینی:

  پایدارباشی فرومد

 • خانی:

  با سلام خدمت همه ی مردمان خوب فرومد مامانم فرومدیه کوچه پشندو من کلی عاشق فرومدم شهرستان زیبا یی هست حتما یه سر به اونجا بزنید من که عاشق امامزاده کوچه بالا هستم با کلی لایک خدمت مردمان عزیز فرومد:-):-):-):-):-)

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to:

آمار سایت
  تعداد مطالب : 127
  بازديد امروز : 217
  بازديد ديروز : 176
  کل بازديدها : 456748
  ورودي گوگل امروز : 4
  افراد آنلاين : 1 نفر
  تبادل لينک با 9 سايت