آبگرم سمنان

نوع پدیده ژئوتوریسمی:  اصلی ترین جاذبه آبگرم  طبعاً آبهای معدنی  آن هستند. رسوبگذاری لایه­های رنگی با جنس­های مختلف، دگرشیبی و فرسایش از دیگر جاذبه های ژئونوریسمی است.  

مختصات جغرافیایی:  طول جغرافیایی ˈ۲۵  °۳۵ شمالی ،  عرض جغرافیایی ˈ۱۵  °۵۳ شرقی، ارتفاع ۱۳۹۶+ متر.

راه دسترسی:  چشمه آبگرم در ۲۱کیلومتری از ابتدای جاده تهران-مشهد در شمالغرب شهر سمنان و نیز در ۱۸ کیلومتری غرب شهرستان مهدیشهر از میدان اصلی این شهرستان قرار دارد.

زمین­شناسی:  ارتفاعات شمالی منطقه، مرکب از سنگ آهک، کنگلومرا، ماسه­سنگ و توف سبز رنگ مربوط به دوره سنوزوئیک (پالئوژن، ائوسن) است. ارتفاعات شرقی، از نوع تشکیلات فجن و از نظر سنگ­شناسی شامل ماسه­سنگ آهکی و کنگلومرا است. روند غالب چین­خوردگیها، گسل­ها، و امتداد لایه­ها در جهت شمال­شرقی-جنوب­غربی است. قدیمی­ترین سازند منطقه، سازند الیکا متعلق به دوران تریاس است. و بدنبال آن سازندهای شمشک، لار، فجن، قرمز بالایی و نیز نهشته­های عهدحاضر قرار گرفته­اند. فعالیت آتشفشانی در منطقه محدود بوده و چشمه­های آبگرم، تحت تأثیر گسلهای منطقه و نفوذ آب در عمق بوجود آمده اند که بر اثر حرارت زمین از شکافها و مجاری موجود بالا آمده و آبهای معدنی به سطح زمین می‌رسد. چشمه‌های بزرگ این منطقه را، مرادآب، گرآب و قلنج نام نهاده اند. نظر شیمیایی، آب این منطقه گوگردی است که اثرات درمانی قابل توجهی دارد

آثار فرسایشی زیبا، تنوع رنگی رسوبات و رخنمون سطح دگرشیبی لایه­های رسوبی از جاذبه­های مسیر آبگرم می-باشد. در قسمتی از ناهمواریهای منطقه، در اثر زمینلغزش تونلی به عمق ۷۰متر و ارتفاع ۲۰متر ایجاد شده است.

 

یک پاسخ به “آبگرم سمنان”

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to:

آمار سایت
  تعداد مطالب : 127
  بازديد امروز : 89
  بازديد ديروز : 174
  کل بازديدها : 450256
  ورودي گوگل امروز : 0
  افراد آنلاين : 1 نفر
  تبادل لينک با 9 سايت