جاذبه‌های طبیعی استان سمنان

 • معدن نمک ملحه

 •  معدن نمک ملحه
  این معدن در فاصله ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی سمنان در موقعیت ۵۲ درجه ۴۳ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه ۲۲ دقیقه ۳۰ ثانیه عرض شمالی واقع شده است. در منطقه محدوده معدن و حومه آن یک سری تناونی از طبقات توفهای مارنی سبز و قرمز رنگ و نیز مارن های بنتونیزه شده به رنگ سبز تا سفید متمایل به کرم رنگ و نمک و آهک وجود دارد. ضخامت لایه بندی در طبقات مارنی و توفی مذکور بین ۱ تا ۵ متر که شمال غرب – جنوب شرق است با ضخامت بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ متر وجود دارد. خلوص ماده معدنی به بیش از ۹۸% می رسد و در نوع سنگ ممتاز آن بیش از ۹۹% می باشد. تشکیلات نمک دار از لحاظ سنی به الیگوسن نسبت داده می شوند. معدن نمک ملحه بصورت گنبدهای نمکی دیده می شود و از فعال ترین و قدیمی ترین معادن نمک ایران به حساب می آید. ذخیره معدن حدود ۱۴۰۰۰۰۰ هزار تن می باشد که سالانه ۱۰۰۰۰۰ تن از آن استخراج می شود.

  معدن نمک ملحه در حدود ۴۸ کیلومتری جنوب شرق سمنان و در مختصات جغرافیایی ۵۲ درجه، ۴۳ دقیقه طول شرقی و ۳۵ درجه و ۲۲ دقیقه عرض شمالی واقع شده است. معدن نمک ملحه یکی از قدیمی ترین و فعال ترین معدادن نمک ایران به شمار می رود. معدن نمک ملحه به صورت گنبد های نمکی دیده می شود و تشکیلات نمک دار آن به دوره الیگوسن نسبت داده می شوند. خلوص ماده معدنی در این معدن ۹۸% و در نوع سنگ ممتاز آن بیش از ۹۹% می باشد.

  از همه جذابیت های خاص معدن که بگذریم دو دلفین نمکی در این معدن جلب توجه میکنند که به جذابیت های دیگر این معدن افزوده شده اند. این دو عارضه طبیعی به شکلی در کنار هم قرار دارند که گویی دو دلفین سر آب بیرون آورده و در حال اجرای نمایش می باشند. خوشبختانه مسئولین معدن نیز برای این دلفین ها ارزش قائل شده و آنها را در همان شرایط خود حفظ کرده اند.

  برای دیدن این دلفین های نمکی باید از جاده نظامی سمنان حدود ۴۰ کیلومتر طی مسیر کرد و سپس به سمت جنوب حدود ۵ کیلومتر ادامه مسیر داد.

 • ذخیره‌گاه زیست‌کره توران

  ایران دارای ۹ ذخیره‌گاه زیستکره است و ذخیره‌گاه زیستکره توران با مساحت ۱۴۷۰۶۴۰ هکتار بزرگترین ذخیره‌گاه زیستکره کشورمان محسوب می‌گردد.

  این ذخیره‌گاه زیستکره در فاصله‌ی ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شاهرود در ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی مرکز بخش بیارجمند در شمال کویر مرکز ایران واقع است و با وجود ۲۸ کال (مسیل) و ۹۷ چشمه مهمترین کال منطقه‌ی کال‌شور است که از ارتفاعات بینالود در استان خراسان سرچشمه گرفته و به کویر منتهی می‌شود.

  غار دربند   

  این غار یکی از بزرگترین غا‌رهای استان است که در ۳ کیلومتری جنوب شهمیرزاد و در شمال مهدیشهر واقع شده و مشرف به دره سرسبز و خرم دربند است.

  مدخل غار به ارتفاع یک متر و ۳۵ سانتی‌متر و عرض دو متر و ۷۵ سانتی‌متر است. پس از عبور از دهانه و مدخل غار وارد دالانی به طول ۲۴ متر و عرض متوسط ۳ متر می‌شویم. فضای داخلی غار نسبتا ساده، بصورت تالارهای بیضی شکل است به طول ۹۱ متر که عریض‌ترین قسمت آن ۳۶ متر و بلندترین نقطه‌ی سقف آن به ۲۰ متر می‌رسد. از این نظر یکی از زیباترین و تماشایی‌ترین غارهای ایران به شمار می‌رود. بلندترین ستون استالاگمیت با ارتفاع ۱۲ متر و با قطر متوسط ۲ متر و ۸۵ سانتی‌متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to: