معدن نمک کوهدشت کهن گرمسار


گرمسار(معدن و غار نمکی)

بازدید از جاذبه های شهرستان گرمسار از برنامه هایی است که این ایام از جانب آژانسهای مسافرتی معرفی میشود.به طور اتفاقی ما هم  با این روند همراه شدیم وبه اتفاق تعدادی از همشهریان تهرانی ازغار نمکی(معدن نمک)- بیابان و رملهای گرمسار- کاروانسرا، آب انبارو یخدان روستای ده نمک  دیدن کردیم.

مقدمه ؛

همه میدانیم که استفادۀ زیاد از نمک در خورد و خوراک برای سلامتی مضر است و بهترین نوع نمک ، نمک دریایی و ید دار است اما در بسیاری از کشورهای دنیا چون : چک و اسلواکی، ایتالیا، آلمان ، لهستان، مجارستان، اتریش، رومانی، … با ایجاد تسهیلات ویژه از تأثیرات مثبت نمک با عناوین” انرژی درمانی” یا “نمک درمانی” بهره میبرند و کشورهایی که به  طورطبیعی فاقد این منبع هستند، با وارد کردن مقادیرفراوان نمک اقدام به ساخت اتاقکها و غارهای مصنوعی نموده و بدین شکل در رونق گردشگری و توریسم درمانی شریک میشوند.اولین بار در سال 2005 جمهوری چک اقدام به ساخت غاری مصنوعی نمود که پوشش کف و دیواره های آن از جنس نمک بوده و با ساخت آبشارنمکی در غارانرژی مملو از منیزیوم، ید، پتاسیم ، سدیم را از طریق تنفس در فضا ی محیط ایجاد کردند ، البته گفته می شود که تابش طبیعی  نورخورشید بر سطوح نمکی اثر انرژی بخشی نمک را افزایش می دهد.

در گذشته هم اثرات مثبت انواع سنگها(عقیق، لاجورد، زمر، فیروزه، صدف و …) مورد توجه بوده است و پس از  مطالعات متخصصان، اکنون میتوان نمک را نیز به این لیست اضافه نمود و از خواص آن در درمان بیماریهای جسمی و روحی سود جست.

طبیعتاً با وجود طولانی ترین غار نمکی جهان(6580) کیلومتربا عنوان” نمکدان” درقشم – پنجمین غار نمکی به نام ” دانشجو” در جزیرۀ هرمز- اثر طبیعی و ملی جاشک که همان گنبدهای نمکی است- آب های گرم و معدنی و شرایط آب و هوایی و جغرافیایی کشور، می توان باعث بهبود و رونق بیشتر گردشگری، بویژه در فصول سرد سال شد. آیا به گونه ای که باعث حد اقل آسیب رسانی به منابع گردد به این مورد توجه و پرداخته می شود !؟

نکته ؛ منبع اطلاعاتی درنوشتن این مقدمه ، اینترنت است.

غار نمکی گرمسار (معدن نمک)؛

حدود ده سال است که از معادن این شهرستان نمک استخراج میشود . یکی از این معادن به شکل کوه است و نحوۀ استخراج نمک از آن باعث شکل گیری غاری دستکن شده و گردشگران می توانند با هماهنگیهای از پیش انجام شده توسط آژانسهای مسافرتی با پلیس راهنمایی و رانندگی از آن بازدید کنند چرا که اتوبوسهای مسافرتی اجازۀ عبور در مسیر این معدن را ندارند .  

معمولا برای ساختن تونل درجاده ها از یک قالب خاص الگو برداری می شود ( قالبی که استحکام، دوام و امنیت تونل را تضمین کند) اما برای حفر دهانه و شکل گیری این غارنمکی تنها فاصلۀ ارتفاع از سطح و عرض در نظر گرفته شده، بدین معنی که به طور تقریبی ارتفاع دو برابر عرض است( به شکل مستطیل ).

 در ورودی غار، دیواره ها تیره و طوسی رنگ و هر چه به عمق آن نردیکتر شویم رو شنتر و براقتر دبده می شوند، درواقع زمان را پشت سر میگذاریم . نزدیک شدن به سطوح روشنتر گویای این مطلب است که زمان حفر آن نقطه از غار به حال نزدیکتر است.

هشتاد و پنج در صد از نمک استخراج شده از این معدن مصرف خوراکی دارد وبه نقاط مختلف ارسال میشود. برای بازدید حتما باید چراغ قوۀ مناسب به همراه داشت چرا که داخل غار تاریک است و به دلیل تردد بسیار میانه های مسیر به سوی انتهای غار لغزنده است و عبور از کناره ها امن تر می باشد.

شاید تصور باشد و شاید هم واقعیتی علمی! به یک آلرژی در فصل سرما دچار بودم ودارو مصرف میکردم اما اکنون پس از گذشت سه روز از بازدید  این غار نمکی هیچ اثری از آلرژی نیست !

ويژگي هاي زمين شناسي متعددي در توسعه بيابانهاي ايران نقش دارند كه عبارتند از : فراواني سازنده هاي تخريبي – تبخيري – مارني جوان، زمين ساخت (تكتونيك) فلات مركزي ايران، فراواني گنبدهاي نمكي در ايران.
تعداد زيادي گنبد نمكي در نواحي مختلف ايران وجود دارد كه به صورت منابع منفرد و مجزا (Point source) قرار دارند و يا باعث تخريب منابع طبيعي مي شوند. نقاط عمده تجمع گنبدهاي نمكي در بندر عباس – سروستان، جنوب كازرون، شمال كرمان، شمال يزد – اردكان و جنوب سمنان مي باشد.
اين گنبدها از نظر سني از پركامبرين تا نئوژن متغير مي باشند و گنبدهاي نمكي را از نظر فعاليت مي توان به گنبدهاي نمكي فعال (جديد) و گنبدهاي نمكي غير فعال (قديمي تر) تقسيم بندي نمود. مطالعات زمين شناسي و كيفيت منابع آب منطقه حبله رود گرمسار در محدوده عروس ايران – شاهزاده حسين انجام گرفته، گسترش گنبدهاي نمكي در اين منطقه بررسي شده و نقش گنبدهاي نمكي در تخريب كيفيت منابع آب، خاك و پوشش گياهي منطقه بحث گرديده است.

 

یک پاسخ به “معدن نمک کوهدشت کهن گرمسار”

 • نادری:

  باسلام
  لطفااطلاعاتی درخصوص مسیر دسترسی به معدن نمک کوهدشت و امکان وزمان بازدیداز آن برای
  من بفرستید.

  متشکرم
  نادری

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to: