روستای فرومد شاهرود


موقعیت و تاریخچه:
روستاي فرومد مرکز دهستان فرومد، از توابع بخش ميامي شهرستان شاهرود با مختصات جغرافيايي 56 درجه و 45 دقيقه طول شرقي و 36 درجه و 30 دقيقه عرض شمالي در شمال شرقي استان سمنان واقع شده است. اين روستاي تاريخي در 180 کيلومتري شرق شاهرود در دامنه هاي ارتفاعات ميندر در ارتفاع 1230 متري از سطح دريا قرار دارد.
آب و هواي آن در بهار و تابستان معتدل و خشک و در زمستان سرد است. رودخانه فرومد در کنار روستا جريان دارد.
روستاي فرومد در مسير جاده تاريخي ابريشم واقع شده است و آثار تاريخي متعددي در آن به جاي مانده است.
مردم روستاي فرومد به زبان فارسي سخن مي گويند مسلمان و پيرو مذهب شيعه جعفري هستند

فرومد با توجه به آب و هوای خوبی که داشته حاکم نشین بوده است . مخصوصا در دوره خواجه علاالدین محمد وزیر وقت خراسان که به دستور حاکم خراسان قصر و محل هایی را برای استراحت و حتی بیمارستان هایی برای درمان در فرومد ساخت که میتوان به قصر کوشک اشاره کرد . قصر کوشک فرومد از شمال به ساختمان صندوق قرض الحسنه و از جنوب به مظهر قنات کوشک و باغات سرسبز و از غرب به آرامگاه ابن یمین و از شرق به محله پشندو مشرف میباشد . آثار بجا مانده نشان میدهد که بنای ساختمان از سنگ و ساروج بوده است .

محله ها:

فرومد دیاری تاریخی با قدمت چند هزار ساله است.منطقه ای خوش آب و هوا است که دارای چند محل می باشد. نام هر کدام از محله ها به کوچه مشهور می باشد مثلا کوچه پشندو، کوچه بالا و کوچه جنو.هر کوچه دارای چند محله کوچکترمی باشد که به نامهای: قال پسه پسو، شه نشی ، مفتاباد ، سر سنگ، قال خیوو و سر حموم ،سر آسیا و نصرتیه و چند جای دیگرهم می باشد. گوکیال هم محله ای در کوچه پشندو می باشد.

قبل از پیدایش مسیحیت ،فرومد دارای تمدن ومقرحکمرانان بوده است.برای نمونه محل شهرستو(شهرستان) درابتدای ورودی فرومد می باشد که محل زندگی سلاطینی در دوران قبل از مسیحیت بوده است.محله های دیگری به نامهای شاه نشین، قال خیوو (ورودی خیابان) وجود دارد. گازرگاه نام دیگری از محله های قدیمی است.تمام  مناطقی را که نام بردیم از طریق  گذرگاه زیر زمینی به هم متصل می باشند.

 

بعد از پیدایش دین اسلام ، حکومت سربدارن و مغولان  در فرومد حکمرانی می کردند و شاعر معروف ابن یمیین فریومدی در دوران حکومت این سلاطین در سده ششم تا هفتم هجری زندگی می کرده است . دیوان این شاعر توانا در همان دوره در نزاع سربدارن به آتش کشیده شد که دوباره با زحمت بسیار توانست دیوان خود را دوباره تکمیل کند، البته نه به تکمیلی بار اول . نقل شده است که ابن یمین در نظر داشته تاریخ فرومد را به رشته تحریر در بیاورد.

جمعیت:

براساس نتايج سرشماري سال 1375 جمعيت اين روستا 2519 نفر بوده است. که در سال 1385 به 2350 نفر کاهش يافته است.

اقتصاد:

اقتصاد فرومد بر پايه فعاليت هاي رزاعي ودام داري استوار شده است. زمين هاي روستا به وسيله سه رشته قنات آبياري مي شود. محصولات عمده آن غله، ميوه و لبنيات است. زنان روستا در کنار فعاليت هاي زراعي و دامداري به توليد صنايع دستي به خصوص به بافت کرباس اشتغال دارند.
فرومد، در يک ناحيه دره اي استقرار يافته و بافت مسکوني متمرکزي دارد. خانه هاي روستاييان اغلب در يک طبقه و با سقف هاي مسطح ساخته شده اند. مصالح به کار رفته در خانه هاي قديمي خشت، گل و تيرهاي چوبي است. در ساخت خانه هاي جدي از مصالح مقاوم گچ، سيمان، آجر و آهن استفاده مي شود.

محصولات:

محصولات عمده فرومد عبارتند از انار ، انگور ، انجیر ، گردو و توت و شاتوت و ….. میباشد . محصولات کشاورزی عباتند از فلفل قرکز ، گندم و جو ،  پنبه ، مرزه و شیرین بادیان و ….. میباشد .

سوغات:

سوغاتي هاي روستاي فرومد عبارتند از: فلفل، کنجد و ادويه.

جاذبه هاي گردشگري:

روستاي فرومد به دليل قدمت تاريخي و ويژگي هاي طبيعي، جاذبه هاي گردشگري بسياري را در خود جاي داده است.
از مهم ترين جاذبه هاي مهم اين روستا مي توان به مسجد جامع فرومد، آرامگاه ابن يمين فرومدي، آرامگاه شيخ حسن جوري، سد خاکي شيخ حسن جوري، زيارتگاه امامزاده سيد احمد، کاروانسراي شاه عباسي، تپه ي شهرستان، چنارهاي 500 ساله، آسياب قديمي و حسينيه روستا اشاره کرد.

مسجد جامع از آثار تاريخي روستاي فرومد است که تاريخ بناي آن به قرن هشتم هجري قمري مي رسد و از نظر معماري واحد اهميت هنري است.
آرامگاه شيخ حسن جوري (از رهبران قيام سربداران و از شاگردان شيخ خليفه) در روستاي کلاته ميرعلم فيروزآباد در نزديک روستاي فرومد واقع شده است. اين آرامگاه از يک اتاق 3×4 متري و گنبد مدور تشکيل شده است و در قسمت شمالي شهر قديمي جور قرار دارد. آرامگاه شيخ حسن جوري فاقد هر گونه پيرايه و تشريفات ظاهري است.

در حوالي آرامگاه شيخ حسن جوري، بازمانده هاي شهر قديمي جور قرار دارد که آثار قلعه ها وبرج و باروي موجود از عظمت گذشته آن شهر در 700 سال پيش حکايت دارد.
آرامگاه ابن يمين شاعر معروف قطعه سراي زبان فارسي در انتهاي روستا سات و با بافت روستا تطابي ندارد. آرامگاه شش گوش است و زواياي آن بسيار جالب توجه است. سنگ قبر شش ضلع کوچک دارد و روي آن نوشته شده است:
آرامگاه امير فخرالدين محمد ابن يمين الدين متخلص به ابن يمين، شاعري بوده است دانشمند دوران زندگي را با کمال مناعت و وارستگي به پايان رسانده است. ديوان کامل او در جنگ سربداران از بين رفته و ديوان ديگري تنظيم کرده که به جاي مانده است تولد 685 ه. ق در گذشت 769 ه.ق.

 

از مراسم ويژه مردم روستاي فرومد ميتوان به سوگواري ايام محرم اشاره کرد که معمولا با اندوه فراوان همراه است. موسيقي خراساني در عروسي هاي روستا نواخته مي شود.
زيلوبافي عمده ترين صنعت دستي مردم روستاي فرومد است. زيلوهاي بافت فرومد طرح هاي زيبايي دارند.
کشتي، هفت سنگ، الک دولک يا الک بازي، گوراس (نوعي فوتبال) ، کبدي، زو، نوعي رقص زنانه به نام ارهو از ورزش ها و بازي هاي مردم روستاي فرومد است.
مردم روستاي فرومد از پوشاک و لباس هاي محلي استفاده مي کنند.
رايج ترين غذاهاي محلي روستاي فرومد عبارتند از: قطعي، کام جوش، قوروتي، چلوقاتقي و شيشليک قاتقي.

راه دسترسی:

روستاي فرومد از طريق جاده ترانزيت شاهرود – سبزوار قابل

دسترسي است.

فرومد با جاده اصلی شاهرود سبزوار 12 کیلومتر و با جاده

ابریشم که از شمال روستا گذشته تقریبا 24 کیلومتر فاصله دارد

. فرومد در انتهای شرق شاهرود واقع شده است که از شمال به

استان خراسان شمالی و از شرق به استان خراسان رضوی و از

جنوب به بخش بیارجمند و از غرب  به قسمتی از بخش جوین و

میامی منتهی میشود

 

۴ پاسخ به “روستای فرومد شاهرود”

 • مريم:

  سلام به تمام دوستاني كه در شناساندن روستاي من به جهان هستي تلاش كرده اند اين روستا به كمكهاي زيادي نيازمند است به دليل كمبود امكانات وكسب درآمد تمامي قشر جوان اين روستا تمايل به مهاجرت پيداكرده اند همينطور كه در تاريخچه اين روستا مطالعه فرموديد داراي قدمت چندين هزارساله است و حيف است كه اين تاريخ از بين برود از مسئولين زير ربط خواهشمند هستيم كه در حفظ اين روستا واثار تاريخي اش كوشا باشند تا احساس داشتن ريشه و اصل ونسب همواره در جوانان اين روستا زنده باشد ممنون

 • کاظم:

  مادر من اصالتا فرومدیه ممنون از زحمتی که کشیدید!

 • زهرا میرزایی:

  خییییییییییییییییییییییییییییلییییییییییییییییی خوب بوووووووووود

 • علیرضا شبیهی:

  سلام با تشکر از مطالب ارزنده واطلاعات خوب دوستان در شناساندن روستا و سرزمین مادریم

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to: