جاذبه‌هاي طبيعي استان سمنان


 • معدن نمک ملحه

 •  معدن نمک ملحه
  اين معدن در فاصله 48 کيلومتري جنوب شرقي سمنان در موقعيت 52 درجه 43 دقيقه طول شرقي و 35 درجه 22 دقيقه 30 ثانيه عرض شمالي واقع شده است. در منطقه محدوده معدن و حومه آن يک سري تناوني از طبقات توفهاي مارني سبز و قرمز رنگ و نيز مارن هاي بنتونيزه شده به رنگ سبز تا سفيد متمايل به کرم رنگ و نمک و آهک وجود دارد. ضخامت لايه بندي در طبقات مارني و توفي مذکور بين 1 تا 5 متر که شمال غرب – جنوب شرق است با ضخامت بين 200 تا 500 متر وجود دارد. خلوص ماده معدني به بيش از 98% مي رسد و در نوع سنگ ممتاز آن بيش از 99% مي باشد. تشکيلات نمک دار از لحاظ سني به اليگوسن نسبت داده مي شوند. معدن نمک ملحه بصورت گنبدهاي نمکي ديده مي شود و از فعال ترين و قديمي ترين معادن نمک ايران به حساب مي آيد. ذخيره معدن حدود 1400000 هزار تن مي باشد که سالانه 100000 تن از آن استخراج مي شود.

  معدن نمک ملحه در حدود 48 کیلومتری جنوب شرق سمنان و در مختصات جغرافیایی 52 درجه، 43 دقیقه طول شرقی و 35 درجه و 22 دقیقه عرض شمالی واقع شده است. معدن نمک ملحه یکی از قدیمی ترین و فعال ترین معدادن نمک ایران به شمار می رود. معدن نمک ملحه به صورت گنبد های نمکی دیده می شود و تشکیلات نمک دار آن به دوره الیگوسن نسبت داده می شوند. خلوص ماده معدنی در این معدن 98% و در نوع سنگ ممتاز آن بیش از 99% می باشد.

  از همه جذابیت های خاص معدن که بگذریم دو دلفین نمکی در این معدن جلب توجه میکنند که به جذابیت های دیگر این معدن افزوده شده اند. این دو عارضه طبیعی به شکلی در کنار هم قرار دارند که گویی دو دلفین سر آب بیرون آورده و در حال اجرای نمایش می باشند. خوشبختانه مسئولین معدن نیز برای این دلفین ها ارزش قائل شده و آنها را در همان شرایط خود حفظ کرده اند.

  برای دیدن این دلفین های نمکی باید از جاده نظامی سمنان حدود 40 کیلومتر طی مسیر کرد و سپس به سمت جنوب حدود 5 کیلومتر ادامه مسیر داد.

 • ذخيره‌گاه زيست‌كره توران

  ايران داراي 9 ذخيره‌گاه زيستكره است و ذخيره‌گاه زيستكره توران با مساحت 1470640 هكتار بزرگترين ذخيره‌گاه زيستكره كشورمان محسوب مي‌گردد.

  اين ذخيره‌گاه زيستكره در فاصله‌ي 140 كيلومتري جنوب شرقي شهر شاهرود در 28 كيلومتري جنوب شرقي مركز بخش بيارجمند در شمال كوير مركز ايران واقع است و با وجود 28 كال (مسيل) و 97 چشمه مهمترين كال منطقه‌ي كال‌شور است كه از ارتفاعات بينالود در استان خراسان سرچشمه گرفته و به كوير منتهي مي‌شود.

  غار دربند   

  اين غار يكي از بزرگترين غا‌رهاي استان است كه در 3 كيلومتري جنوب شهميرزاد و در شمال مهديشهر واقع شده و مشرف به دره سرسبز و خرم دربند است.

  مدخل غار به ارتفاع يك متر و 35 سانتي‌متر و عرض دو متر و 75 سانتي‌متر است. پس از عبور از دهانه و مدخل غار وارد دالاني به طول 24 متر و عرض متوسط 3 متر مي‌شويم. فضاي داخلي غار نسبتا ساده، بصورت تالارهاي بيضي شكل است به طول 91 متر كه عريض‌ترين قسمت آن 36 متر و بلندترين نقطه‌ي سقف آن به 20 متر مي‌رسد. از اين نظر يكي از زيباترين و تماشايي‌ترين غارهاي ايران به شمار مي‌رود. بلندترين ستون استالاگميت با ارتفاع 12 متر و با قطر متوسط 2 متر و 85 سانتي‌متر است.

دیدگاهتان را بنویسید

انتخاب زبان ( language )
  Translate to: